Mieszkaj w zgodzie z naturą… Poznaj styl eko!

Pragniesz mieszkać w harmonijnym otoczeniu? Cenisz sobie bliskość natury? Styl eko jest więc odpowiedzią na Twoje pragnienia. Budzący spokój, dający poczucie równowagi i bazujący na ekologicznych rozwiązaniach…

Styl eko to przede wszystkim szukanie ekologicznych rozwiązań, które nie wpłyną negatywnie na środowisko. To funkcjonalność i wygoda użytkowania, połączenie natury z designem.

Pro ekologicznie i funkcjonalnie

Eko wnętrza wywodzą się bardziej z ideologii niż z poczucia estetyki – chociaż i dobrego designu nie można mu odmówić. Mieszkanie w stylu eko nie musi być nudne – wręcz przeciwnie. To połączenie awangardowych i  pro ekologicznych rozwiązań, które w efekcie tworzą bardzo ciekawe i atrakcyjne, choć raczej proste w formie, wnętrza. Eko aranżacje czerpią z bardziej skromnych stylów - np. z rustykalnego czy wiejskiego. Świetnie  też sprawdzają się nowoczesne, modernistyczne i minimalistyczne rozwiązania, które tworzą spójne i niezwykle funkcjonalne, komfortowe wnętrza.  Lekkie meble z rattanu mogą mieć bardzo ciekawą i nowoczesną formę, a drewniane, bardziej masywne meble, możemy wystylizować na styl rustykalny lub zupełnie połączyć style – byleby nie przesadzić w zdobieniach i by były wizualnie zrównoważone, bo pamiętajmy – wnętrze eko ma przede wszystkim zagwarantować spokój domownikom i być funkcjonalne. Najbardziej popularną formą są i tak meble proste, jak najbardziej praktyczne, mogące pochować wiele drobiazgów i przedmiotów.

Ekologiczna recepcja

Ekologiczna recepcja

Natura, natura i jeszcze raz natura

Eko pomieszczenia bazują na naturalnych materiałach. Drewno, trzcina, bambus, ceramika, kamień, płyty wiórowe, rattan… Materiały z których tworzone są meble i przedmioty użytkowe najczęściej są ponownie przetwarzane i w żaden sposób podczas ich produkcji nie zanieczyszczanie jest środowisko. Stąd też w stylu ekologicznym często tworzy się własnoręcznie proste sprzęty i ozdoby, np. stołki, stoliczki, poduszki… Popularnym zabiegiem jest również własnoręczna renowacja sprzętu – co nie tylko jest działaniem pro ekologicznym, ale także pozwala stworzyć coś unikalnego. Jak każde stylowe wnętrze, wnętrze o charakterze ekologicznym, nie obejdzie się bez odpowiednich tkanin wykorzystywanych jako obicia mebli wypoczynkowych, poszewek na pościel, zasłon czy dywanów. W tej kwestii również niepodważalne jest jak najbardziej naturalne pochodzenie tworzyw. Naturalna bawełna, len, wełna i jedwab – te materiały wiodą tutaj prym.

Aranzacja-nowoczesnej-kuchni-z-ogrodem-wertykalnym

Moc roślinnych dodatków, światła i jasnych barw

W mieszkaniach eko dominują barwy jasne i barwy ziemi. Wnętrza sprawiają wrażenie bardzo harmonijnych i subtelnych – beże, kremy, brązy, jasne zielenie i biele królują wśród kolorów. Rzadko używane są mocniejsze kolory, a jeśli już są to jedynie drobne akcenty, które wciąż zachowują spójność z resztą aranżacji. To jaki wybieramy dodatkowy kolor jest kwestią indywidualną – w końcu na każdego kolory działają nieco inaczej. Jasne kolory, tak często używane we wnętrzach eko, pełnią dodatkową funkcję - odbijają promienie słońca. A słońce w tym stylu jest bardzo ważne - jest niezbędnym elementem wnętrza bazującego na naturze. Dlatego też w stylu bardzo istotne są okna - najczęściej duże, wpuszczające jak największą ilość naturalnego światła.

We wnętrzach eko nie ma za wiele dodatków. Główną ozdobą są po prostu rośliny, często w finezyjnych donicach, stojące na podłodze lub zwisające z sufitu. W doskonały sposób podkreślają i jednocześnie przekazują główną zasadę - miłość do natury, a także sprawiają, że wnętrze staje się oazą spokoju. Jeśli we wnętrzu pojawiają się inne dodatki, są to przedmioty wykonane z naturalnych materiałów - patyków, poukładanych kawałków drewna, muszelek, kamieni i innych darów ziemi.

 źródło zdjęć: Home Square

Comments are closed.