Mieszkanie rodem z przedwojennych fabryk – styl industrialny.

Jeśli jesteś osobą ceniącą sobie surowy minimalizm (wpis o minimalizmie tutaj)  i chłodną elegancję, jesteś odważny i chcesz otaczać się przedmiotami wyglądającymi jakby zostały wyciągnięte wprost z warsztatu, to mamy coś dla Ciebie!

Z początku dla ciekawiskich trochę etiologii. Industrial narodził się zaraz po II Wojnie Światowej, kiedy to w zniszczonej Europie trzeba było produkować szybko, dużo, a przede wszystkim tanio. Materiałami, które spełniały te wymogi okazały się dopiero co wynalezione tworzywo sztuczne, ale także stal i sklejka. To właśnie z nich zaczęto wykonywać meble oraz akcesoria. W latach pięćdziesiątych styl był popularny niejako z przymusu. Swoją drugą młodość przeżył w latach siedemdziesiątych ubiegłego stulecia, głównie za sprawą popularyzowanych wtedy loftów. Powstały 20 lat wcześniej styl idealnie pasował do ascetycznych, surowych i niewykończonych wnętrz.

W  Polsce moda na lofty (pomieszczenia w obiektach poprzemysłowych) pojawiła się pod koniec lat '90. Obecnie styl industrialny jest synonimem wolności, artyzmu, wyszukanego gustu i ekskluzywności.

Czym zatem charakteryzuje się industrial?
Przede wszystkim styl ten kocha duże przestrzenie, otwarte pomieszczenia i wysokie sufity. Idealnie wkomponuje się w pomieszczenia loftowe, co nie oznacza, że nie nie możemy zaaranżować tak swojego mieszkania w bloku. Pamiętajmy jednak, że  aranżacje w stylu industrialnym duszą się w małych przestrzeniach. Jeżeli już zdecydujemy się na taki styl postawmy na otwarte aneksy kuchenne, szerokie drzwi i portale. Wybierając kolorystykę zwróćmy uwagę na chłodne, przede wszystkim jasne barwy, które optycznie powiększą wnętrze. Dominującymi kolorami powinny okazać się szarości lub biele- klasyczna zimna biel, bądź ciepłe, ale delikatne piaskowe odcienie- brązy, czernie i ciemne, ceglaste czerwienie. Styl industrialny to przede wszystkim beton, stal i stare drewno. Możemy pokryć jedną ze ścian farbą o kolorze i fakturze betonu, przełamując ją dekoracyjną cegłą, lub poeksperymentować z szeroką ofertą farb metalicznych.

Podobnie jak stal i drewno, zarówno stal i szkło tworzą zgrany duet. W zależności od gustu inwestorów do dyspozycji są silnie zniszczone elementy, które podkreślą industrialną aranżację. Wnętrze możemy uzupełnić kolorowymi akcentami w intensywnych, nasyconych kolorach. Świetnie sprawdzają się w tym przypadku barwy używane do malowania znaków ostrzegawczych w zakładach przemysłowych, czyli takie jak : czerwony, kobaltowy, turkusowy, żółty, butelkowy zielony, lub pomarańczowy.

Na podłodze preferowane są imitujące zniszczone deski, tworzące pełen historii parkiet, lub szlifowany beton. Jednak znakiem rozpoznawczym stylu industrialnego są ceglane ściany. A co jeżeli nie każdy z nas może pozwolić sobie na taką przyjemność? Nic straconego. Fototapeta z nadrukiem naśladującym cegły, emitująca stary mur jest doskonałą alternatywą.

2

Co z dodatkami?

Styl industrialny nie jest zwolennikiem dużej miary dekoracji. Ilość znajdujących się w domu dodatków i drobiazgów należy ograniczyć do minimum (tu wkrada się minimalizm). W tym przypadku mniej znaczy więcej. Funkcję ozdobnych elementów spełniają wyeksponowane rury, wsporniki, części instalacji elektrycznej i wentylacji, a także przemysłowe, duże i przede wszystkim metalowe lampy. Wybór jest naprawdę spory. Od autentycznych i odnowionych lamp fabrycznych, po zupełnie nowe produkty.
Unikaj zasłon i firan, które pozbawiają swobodnego dostępu światła do Twojego wnętrza. Zamiast tego użyj rolet, ale i te wybieraj tak, by nie rzucały się za mocno w oczy. Dodatkowo możesz obłożyć jedną ze ścian lustrami, by te odbijały światło i optycznie powiększały pomieszczenie.

1

Jak widać, pomimo swojego minimalizmu styl industrialny zostawia nam wiele swobody pokroju indywidualnego, dlatego też warto komponować własne wnętrza i aranżować mieszkania w unikatowy sposób. Pamiętajmy zatem o najważniejszych cechach stylu industrialnego, takich jak: przemysłowych materiałach (beton, metal, stal, szkło), chłodnych, neutralne kolorach, oraz dużą ilością światła, a także artystycznych, wysmakowanych i niebanalnych dodatkach.

No Comments Yet.

Leave a comment

You must be Logged in to post a comment.