Potęga niewidocznych detali- minimalizm.

Na wstępie kilka słów o pojęciu minimalizmu. Czy wiesz, czym jest minimalizm? Jeśli nie, w skrócie przybliżymy Ci jego przeszłość i główne założenia.
Z początku trochę historii dla wytrwałych. Minimalizm jest jednym z kolejnych kierunków w sztuce XX wieku, w architekturze pojęcie minimalizmu pojawiło się w latach 80., kiedy zaczęto nadawać etykietki takim architektom jak: Peter Zhumtor, Tadao Ando, czy Alberto Campo Baeza.  Autorstwo nazwy przypisuje się natomiast Barbarze Rose i wywodzi się z pojęcia minimal art, które miało opisywać dzieła artystów amerykańskiej sztuki lat 50. XX wieku. Głównym zadaniem minimalizmu, było ukazanie uproszczonej formy, operowanie nią i podstawowe, zgeometryzowane kształty, ich skala oraz gładka powierzchnia. Pokrewną postawą był konstrukcjonizm, a tendencja anonimowej atmosfery odwoływała się do fascynacji produkcją przemysłową. Dwa znaczenia pojęcia minimalizmu mówią o „ograniczeniu do minimum w jakiejkolwiek dziedzinie” , a także o szczegółowym i obecnym „kierunku ograniczającym swe żądania do rozwiązywania tych problemów, które można rozwiązać tylko w sposób pewny, uznający jedynie twierdzenia bezsporne, nastawione sceptycznie, empirycznie, odznaczające się ostrożnością teoretyczną”.1
Widzimy zatem, że minimalistyczne projekty faworyzują nowoczesne nurty w architekturze, opierające się na redukcji formy i kształtu niezbędnego do minimum. Oddziaływanie czystością, a także oszczędnością formy i fakturami zastosowanych materiałów odnajduje swoje zastosowanie i ma za zadanie zaoszczędzić jak największą przestrzeń. Nowoczesny design oparty jest głównie na tym kierunku architektury. Projektując takie wnętrza zwracamy uwagę nie tylko na istotę potrzeby wizualizacji, ale także jej funkcjonalność. W tym wypadku konieczność zapewnienia jak największej przestrzeni pomieszczeń łączy się z zapewnieniem odpowiedniego komfortu użytkowania.
Projekty te skierowane są dla osób o wyrafinowanym guście, doceniającym harmonijne wnętrza, dbałość o detal, jakość materiałów, a także precyzję ich wykonania. Minimalistyczne projekty przenoszą nas w odległe zakątki spokoju, ładu i harmonii, nie przytłaczają nas formą, intensywnymi i rażącymi kolorami, oraz różnorodnością środków przekazów. Zauważamy subtelne przejścia i grę faktur, monochromatyczne przestrzenie, gdzie główną rolę odgrywają światła, ich odbicia i wydobyte, dzięki niemu niuanse. Do kuchni najlepszym rozwiązaniem okazuje się głównie gładki kamień, drewno i szorstki beton, natomiast do pozostałych pomieszczeń połączenia naturalnych kamieni (marmury i granity), egzotycznego drewna w postaci okładzin ścian, lub dużych i mniejszych płyt, układających się w mozaikę. Nada to pomieszczeniom wyrafinowanego smaku i efekt nieprzemijającej elegancji. Dla odważnych by wybić się z kręgu wysmakowanej prostoty zaleca się zwrócić uwagę na detale ponadczasowego wzornictwa ujętego w wyrazistych liniach i czystych formach, urzekających swą prostotą.

2

Jak duża część społeczeństwa porywa się na taki nurt w dzisiejszych czasach? Kto z Was odważy się na minimalistyczne wnętrze? Jakie połączenia są dla was strzałem w dziesiątkę? Na odpowiedzi czekamy w komentarzach.

No Comments Yet.

Leave a comment

You must be Logged in to post a comment.