Wnętrzarskie podróże dookoła świata: Japonia

Gotowi na małą podróż dookoła świata? Zaczynamy nowy cykl, dzięki któremu poznacie jak mieszkają ludzie z innych krajów i w jakich wnętrzach lubią żyć. Na pierwszy ogień idzie Japonia - kraj natury, minimalizmu i harmonii.

J1

Japończycy są bardzo mocno przywiązani do swojej kultury i tradycji. Współczesne japońskie mieszkania są aranżowane w trochę "lżejszym" klimacie, w  którym czuć powiew nowoczesności i odchodzi się od sztywnych form.  Wciąż jednak zachowywane są pewne zasady i elementy, które są nawiązaniem do tradycyjnych japońskich domów.

Co jest istotne w idealnym mieszkaniu współczesnego Japończyka, który pragnie uhonorować tradycję swojego kraju?

Kolory

Japończycy cenią sobie stonowane barwy - najlepiej takie odcienie, które kojarzone są z barwami natury. Częstym połączeniem są też barwy neautralne - biel i czerń,  wzbogacone o jeden mocny akcent kolorystyczny. Japończycy wierzą w siłę koloru i przypisują mu właściwości. Według nich, zieleń sprzyja koncentracji, róż i fiolet pomagają się zrelaksować, a ciepłe kolory, takie jak np. czerwony czy żółty - są barwami życia i energii.

Prostota, minimalizm, przestrzeń

Poczucie estetyki zostało wpojone w japoński naród już dawno temu - zrobili to minisi z klasztoru Zen. To właśnie oni wpoili w Japończyków miłość do prostoty i przestrzeni. Nic więc dziwnego w tym, że ograniczają się do podstawowych przedmiotów i nie lubią przepychu w dodatkach.

j3

Subtelne światło

W mieszkaniu tradycyjnego Japończyka nie znajdziesz mocnego, górnego oświetlenia. Najczęściej źródłem światła są klosze z papieru ryżowego lub lampiony, stworzone z papieru czerpanego. Mieszkańcy Kraju Kwitnącej Wiśni lubią wykorzystywać grę świateł - wykorzystują światło dzienne, które odbija się ekranów shoji i przechodzi przez bambusowe żaluzje.74bcf919d82fe926bef9f7c8b91ff2b8

Miłość do natury

Natura jest częścią wnętrza mieszkania tradycyjnego Japończyka. Elementami wykończeniowymi i ozdobnymi są często są: drawno, bambu, papier ryżowy, trawa morska. Dużą rolę odgrywają też rośliny i zieleń - charakaterystyczne dla tej kultury jest drzewko bonsai i motyw wiśni (jako wzór).

Blisko ziemi

I to dosłownie. Meble Japończyków są niskie, tak, aby być jak najbliżej podłogi. Obecnie w ich mieszkaniach jest więcej odstępstw od tej normy, przykładowo - teraz do spania niektórzy używają normalnych łóżek zamiast mat (oczywiście nadal są niskie, ale mają współczesną formę).

652018f1692d7ffae68936e6b5e2e9d7

Powiew tradycji

Dawniej, tradycyjny dom japoński, dzielił się na konkretne pomieszczenia o przypisanej etykiecie zachowań. Takie domy wciąż istniej, ale współcześnie Japończycy mieszkają w bardziej nowoczesnych wnętrzach - oczywiście, z poszanowaniem ich tradycji. W takim współczesnym wnętrzu nadal znajdziemy takie elementy jak:

fusuma - czyli przesuwane drzwi, które mogą stanowić zarówno przegrodę w pokoju, jak i drzwi do zwykłej szafy;

shōji - coś na kształt europejskiego parawanu (ma drewniane ramy, wyglądem przypomina kratownice, a powierzchnia wykonana jest z białego papieru) - można wydzielać tym przestrzeń, ale główna jego rola to chronienie przed światłem;

tatami - mata, którą pokrywa się podłogę

futon - materac do spania -tak jak wyżej, współcześni Japończycy często wybierają łóżka, ale w każdym domu obowiązkowo znajduje się futon - albo dla gości, albo tylko dla ozdoby;

zabuton - kolorowe poduszki, które mogą służyć za krzesła

Nowy folder6

 

Patrząc na aranżacje, łatwo zauważyć, że Japończycy lubią harmonię. Starają się ją osiągnąć na każdej płaszczyźnie, wyzbywając się niepotrzebnych rzeczy i nie chcąc zagradzać całej przestrzeni.

Jak podobają Wam się japońskie wnętrza?

 

 

No Comments Yet.

Leave a comment

You must be Logged in to post a comment.