Wnętrzarskie podróże dookoła świata: Maroko

W dzisiejszym artykule zabierzemy Was do kraju przepełnionego feerią barw, wzorów i cudownych zapachów, czyli do... Maroka. Jak wyglądają marokańskie wnętrza i co je charakteryzuje? Co cenią sobie Marokańczycy? Przeczytajcie!

mar

Bogactwo kolorów i wzorów

Marokańskie domy wręcz kipią energią i mocą kolorów. Mocne, soczyste odcienie goszczą w każdym z marokańskich wnętrz. Brązy, czerwienie, fiolety, żółcienie, zielenie, niebieskości - szczególnie turkus i kobalt... Wszystkie barwy są zestawiane obok siebie. Mimo tego, że barwy zestawia się zupełnie według woli domownika, wszystko idealnie się ze sobą łączy - taka właśnie jest zaleta egzotycznego stylu i kultury. W zupełnie innych klimatach i uwarunkowania kulturowych tak kolorowe wnętrze byłoby przesadzone.

Dodatkowo unikalnego charakteru dodaje bogata ornamentalistyka pojawiająca się dosłownie wszędzie. Arabeski, wzory roślinne i geometryczne widoczne są jako motywy dodatków - tkanin, przedmiotów ozdobnych, oświetlenia, dywanów, poduch leżących na podłodze i kanapach. Ozdobne rzeźbienia widoczne są również w wykończeniach w meblach i architekturze. Dla marokańskich pomieszczeń reprezentatywnym elementem są też łuki i okiennice, ozdobione typowymi dla marokańskiej kultury wzorami lub ażurem.

meble na wymiar

Rzemiosło - skarb Maroko

Marokańczycy, poza swoją tradycją i miłością do mocnych kolorów, cenią sobie również komfort. Meble są z reguły niskie i mają niewielkie rozmiary. Tworzone są z naturalnego drewna i ewentualnie wykańczane kutym metalem lub wikliną, dzięki czemu nadawana jest im lekkość. Obowiązkowym elementem w aranżacjach są miękkie obicia mebli wypoczynkowych, rozmaite pufy i różnokolorowe, wzorzyste poduchy. Marokańczycy bardzo wysoko cenią sobie sztukę rzemieślniczą. W marokańskich wnętrzach większość sprzętów jest wykonana przez lokalnych rzemieślników - najczęściej tworzone są przez nich pufy, drewniane stoły, krzesła, kute elementy mebli. Marokańczycy barwią również sami tkaniny z wełny, jedwabiu i bawełny oraz dywany. Lokalne rzemiosło jest też źródłem fantastycznych metalowych, ażurowych ozdób - pudełeczek, szkatułek, latarni i ozdobnych ram do luster.

3

Połączenie lekkości i przepychu

Przestrzeń w marokańskich pomieszczeniach praktycznie nie istnieje. Nie chodzi o samą ilość mebli, ale o obfitość wzorów, które pojawiają się praktycznie wszędzie - łącznie z typowymi dla Maroka ceramicznymi mozaikami wypełniającymi podłogi i ściany. Wnętrze zyskuje na przepychu przez masę różnorodnych ozdób wykonanych w ażurowego metalu. Ażurem zdobione są wiszące lampy, lampiony, świeczniki, szkatułki, wykończenia mebli... To właśnie ażurowe elementy łagodzą "ciężkość" całej aranżacji. Dzięki nim, mimo wszechogarniającego przepychu, wnętrze zyskuje na lekkości.

h

Marokańskie aranżacje to kwintesencja luksusu i przepychu- od kolorów, przez wzory, aż po zdobienia mebli. 

źródło zdjęć: Houzz.com

Comments are closed.