Wnętrzarskie podróże dookoła świata: Norwegia

Norweskie wnętrza często służą za inspirację dla wielu ludzi, którzy chcą stylowo urządzić swoje mieszkanie. Minimalizm, jasne kolory i naturalność materiałów – to przewodnie zasady tego stylu. Jednak by poznać sekret urządzania wnętrz Norwegów, musimy zobaczyć co cenią w swoich wnętrzach i co sprawie, że są takie wyjątkowe!

Line-Kay-white-home-norway-9-600x785
Norwegia to kraj wysunięty na północ – jest więc w niej chłodno i mało w niej światła dziennego. Norwegia słynie też z pięknych krajobrazów – szczególnie z monumentalnych fiordów. Wszystkie te czynniki przekładają się na wystrój wnętrz. Aranżacje są jasne, naturalne, przestronne i bardzo gustowne.

Minimalizm przede wszystkim!

Wnętrza norweskich mieszkań są pełne przestrzeni i umiaru – zarówno w dodatkach, jak i w samych sprzętach. Minimalizm, to coś, co Norwegowie uwielbiają. Wybierają więc komfortowe i przede wszystkim funkcjonalne meble. Nie zagracają przestrzeni, a ograniczają się do mebli, które są niezbędne i praktyczne. Podstawą aranżacji salonu są oczywiście wygodne fotele i kanapy, jadalni – duże stoły i krzesła, sypialni – wygodne łóżko. Meble mają raczej proste i nieskomplikowane formy. Minimalizm da się również odczuć w kolorystyce – norweskie wnętrza charakteryzują się jasną i stonowaną kolorystyką. Biele, jasne szarości, subtelne pastele (szczególnie jasne błękity) i delikatne barwy ziemi. Jasne kolory we wnętrzu nie wzięły się też znikąd – w Norwegii szybciej robi się ciemno, a jasne kolory skutecznie rozświetlają wnętrze, odbijając promienie słoneczne. Poza tym, taka paleta barw powiększa optycznie pomieszczenie, więc dla Norwegów ceniących sobie przestrzeń jest to naprawdę super trik. Dodatkowo Norwegowie – by unowocześnić nieco wnętrze – używają ciemnych kolorów jako akcentów kolorystycznych, najczęściej w postaci dodatków.

ff

Naturalność - ważna cecha w norweskim wnętrzu

Norwegia to przepiękne krajobrazy i bujna przyroda. Mieszkańcy kraju fiordów okazują więc uwielbienie do natury w materiałach, których używają. Naturalne drewno gości na podłogach i wykończeniach ścian i sufitów – na przykład w postaci belek. W norweskich wnętrzach spotkamy też materiały naturalnego pochodzenia – szczególnie wełnę naturalną, która w fantastyczny sposób dodaje ciepła aranżacji. Pledy z wełny o grubym splocie zdobią łóżka, fotele, poduszki i podłogi. Len natomiast często pełni funkcję zasłon, a pościel wykonywana jest z naturalnej bawełny. Inspirację naturą widać też w meblach – najczęściej wykonywanych z naturalnego i nieobrobionego drewna. W stolikach, stołach i krzesłach widoczne są słoje drzew – czasami nawet zwykłe zabezpieczone i przycięte konary drzew pomalowane na kolor z powodzeniem służą jako stoliki czy taborety.  Meble tworzone są też z wikliny – całościowo lub jedynie jako elementy dopełnień drewnianych form mebli. Wiklina świetnie spełnia swoją funkcję też jako ozdoba – wiklinowe koszyczki i skrzynki świetnie podkreślają naturalny charakter wnętrza.

ff1

W norweskich wnętrzach dużą rolę odgrywa też światło. Norwegowie starają się wydobyć go jak najwięcej – robią to nie tylko poprzez jasną kolorystykę, ale też przez duże okna, które równocześnie rewelacyjnie podkreślają charakter wnętrza.

Ciepło domowego ogniska

Norwegowie, przyzwyczajeni do raczej niskich temperatur i minimalistycznych wnętrz w subtelny sposób starają się nadać swoim aranżacjom ciepły klimat. Stąd też to wykorzystywanie naturalnych surowców. Drewno odruchowo kojarzy się z ciepłem, tak samo jest w przypadku wikliny. W norweskich aranżacjach pełno jest przeróżnych tkanin i materiałów. Szczególnie przyjemny charakter nadają futra na podłodze lub rzucone na kanapy wełniane pledy. We wnętrzach często znajduje się też kominek, niezmiennie kojarzony z rodzinnym klimatem oraz poukładane kawałki drewna. Ozdoby o ciepłym wydźwięku równoważą chłód, który niesie za minimalizm i jasna paleta barw.

Kolaże

Śmiało można powiedzieć, że Norwegowie w sposób mistrzowski opanowali tworzenie minimalistycznych wnętrz o klimatycznych charakterze. Łącznie jasnych barw z dodatkami naturalnego pochodzenia tworzą wnętrza idealne – nic więc dziwnego, że zdobywają coraz większą popularność i stają się inspiracją dla wielu ludzi. W dodatku ten styl sprawdzi się i w dużych i małych mieszkaniach, bo jest funkcjonalny, gustowny i brak w nim przepychu.

źródło zdjęć: Lina Kay

Comments are closed.