Wnętrzarskie podróże dookoła świata: Szwecja

     Słysząc określenie "szwedzki design" zapewne większości z Was na myśl przychodzi… Ikea. Szwedzkie wnętrza to jednak coś więcej niż stereotyp tanich wnętrz ze sprzętem z masówki. Zobaczcie, jak wyglądają szwedzkie mieszkania i przeczytajcie, co w aranżacji wnętrz cenią Szwedzi.

vasastaden-flat-03-1-kind-design (1)źródło

     Jak wszystkie skandynawskie wnętrza, w szwedzkich aranżacjach widoczny jest minimalizm. Jednak wnętrza mieszkań Szwedów są zdecydowanie bardziej kolorowe i czuć w nich więcej energii. Szwedzkie wnętrza są komfortowe, przytulne, proste i funkcjonalne, ale przede wszystkim – unikalne.

Szwedzka paleta barw

Bazowe kolory wnętrz są jasne – stosowanie jasnej palety barw wynika głównie z praktyczności Szwedów. Jak we wszystkim skandynawskich wnętrzach jasne kolory – biele, delikatne szarości, błękity, pastele, beże, jasne brązy – mają za zadanie rozjaśnić wnętrze. Północ nie grzeszy dostępem do światła dziennego, więc aby wnieść więcej promieni słońca używa się jaśniejszej palety barw. W odróżnieniu do reszty skandynawskich mieszkańców Szwedzi lubią… mocne kolorystyczne akcenty. Są wręcz mistrzami w łączeniu wzorów i kolorów, materiałów o przeróżnych printach… Paski, kropki, kwiaty, kratki, esy floresy w soczystych kolorach, kolorach ciepłych i zimny czy kolorach pastelowych – żadne połączenie Szwedom straszne nie jest. Dzięki temu ich aranżacje są świeże, energetyzujące, lekkie i oryginalne.

SFDF9653D42317F469FA9FD680FA2910E68_1024x (1) źródło

Prostota i funkcjonalność mebli

Szwedzkie meble łączą ze sobą charakter nowoczesnego designu z duszą stylu retro i nutą rustykalnego i industrialnego charakteru. Meble Szwedów mają proste formy, są utrzymywane w jasnej tonacji – najczęściej bieli lub bardzo jasnego odcienia drewna. Kanapy, fotele czy pufy zwykle obite są w tkaninę o przykuwającym uwagę printowym, kolorowym wzorze. Często też widać w nich nawiązania do stylu retro, co w połączeniu z nowoczesnymi stolikami i szafkami daje bardzo ciekawy, zrównoważony efekt wizualny. Charakterystyczne w szwedzkich wnętrzach są również "krzesła z patyków", czyli Pinnstol (najbardziej popularny model to Lilla Åland). Meble używane do aranżacji szwedzkich wnętrz są bardzo funkcjonalne – w większych meblach poukrywane są często kolejne, wysywane półki czy szafeczki. Wszystko musi być zorganizowane tak, by zabierać jak najmniej wnętrza – w końcu Szwedzi cenią sobie dużą przestrzeń. Szwedzi łączą też ze sobą różne materiały z których wykonywane są meble – szkło, metal, tworzywo sztuczne, cegły, beton i drewno.

SFDAD1F495D707B4FA8805906D77368CA85_1024x źródło

Szwedzki dodatki z duszą

Dodatki w szwedzkich mieszkaniach stanowią prawdziwy miszmasz. Pojawiają się dodatki z duszą, takie jak sentymentalne fotografie, pamiątki rodzinne… Dodatki powiązane z naturą – wiklinowe koszyczki, fotele, kwiaty w wazonach - oraz dodatki w stylu vintage, przedmioty z lat 70. lub stare kuchenne sprzęty. Pojawiają się również dodatki industrialne, np. metalowe lampy podłogowe lub wiszące. W szwedzkich oknach często umieszczane są też lampki, które zresztą ściśle powiązane są z tradycją – lampki te palono w oknach, gdy mężczyźni z połowów wracali do domów. W starszym budownictwie wbudowane były piece kaflowe – dzisiaj, choć nie są już funkcjonalne, stanowią świetny dodatek we wnętrzu. Obowiązkowym elementem w szwedzkim domu jest między innymi osthyveln (czyli trójkątny nóż do sera), szkło do trunków, wszelkiego rodzaju oraz mała flaga Szwecji, wyciągana na czas uroczystości rodzinnych. W szwedzkich wnętrzach królują również dodatki w postaci tkanin – dywanów, narzut czy poduszek ozdobionych w kolorowe wzory. Szwedzi lubią jak jest przytulnie i właśnie za pomocą idealnie dobranych dodatków skutecznie to osiągają.

vasastaden-flat-17-1-kind-designźródło

Comments are closed.