Wnętrze w stylu rustykalnym

Planując urządzić wnętrze domu czy mieszkania warto uprzednio zastanowić się w jakim stylu powinno być zaaranżowane. Determinuje to przede wszystkim zakup odpowiedniego wyposażenia, mebli na wymiar oraz dobór kolorystyki wnętrza.

Dużym powodzeniem cieszy się w ostatnim czasie styl rustykalny. W wolnym tłumaczeniu rustykalny oznacza swojski - ma to także wymowne odzwierciedlenie w wystroju wnętrz.

Styl rustykalny kojarzony głównie z wnętrzem, które tworzy przytulny i ciepły klimat. Jest to idealne wnętrze dla tych którzy kochają prostotę i bliskość natury.

Czym wyróżnia się styl rustykalny?

W rustykalnie urządzonych pomieszczeniach dominują elementy, które dodają zdecydowanie sielankowego klimatu: kraty, kwiaty, pasy, serwety, koronkowe firanki, dawne wiejskie naczynia. Styl rustykalny to wnętrze wzbogacone o ludowe ozdoby, które podkreślają swojski charakter wnętrza. Elementem dominującym we wnętrzach rustykalnych jest drewno i naturalny kamień. Motywem przewodnim jest także jasna kolorystyka, ściany malowane na biało, bądź wyłożone kamieniem lub drewnem.

Niepodważalną zaletą stylu rustykalnego, jest przytulność bazująca na naturalności ukazanej w różnych formach. Można określić go również jako styl dosyć uniwersalny – wiele osób we wnętrzach rustykalnych czuje się dobrze i wygodnie.

Decydując się na styl rustykalny mamy możliwość stworzenia wnętrza zdecydowanie nietuzinkowego, głównie dzięki dużej dostępności dodatków w rozmaitej formie.

styl rustykalny1

Jakie wybrać meble?

Jako że styl rustykalny nawiązuje do tradycji wiejskich, możemy tutaj spotkać głównie z drewna. Meble są proste w swojej formie i nie za wysokie zdarza się, że dodatkowo są przecierane i bielone. Meble w odcieniach bieli można spotkać najczęściej w pokojach dziennych, natomiast w pomieszczeniach kuchennych spotkamy kuchnie na wymiar w odcieniach koloru żółtego czy kremowe beże.

Jak stworzyć styl rustykalny we wnętrzach?

Jest to styl, który obfituje w dużą ilość dekoracji i dodatków. Ponadto wnętrza rustykalne mają łączyć stare drewno, belkowanie, cegły, kamień. Nie jest to łatwy styl do samodzielnej aranżacji bardzo łatwo można w nim “przesadzić” z pewnymi dodatkami czy elementami.

Projektowanie wnętrz w stylu rustykalnym powinno uwzględniać wybór takich elementów jak meble na wymiar czy kuchnie na wymiar jeśli nie mamy odpowiedniej wiedzy na temat aranżacji ciężko będzie nam uzyskać pożądany efekt końcowy. Projektant wnętrz będzie w tym przypadku niezbędną osobą do pomocy przy wykonaniu aranżacji wnętrza.

Comments are closed.