Zamożna wiejska chata, czy tradycyjny dworek ? – Styl Rustykalny.

Styl rustykalny, jak łatwo domyślić się z tytułu, jest odzwierciedleniem wiejskiego, ciepłego i przepełnionego sielskim spokojem klimatu. Nie musimy mieszkać na wsi by zaaranżować nasze wnętrze właśnie w takim stylu, wręcz przeciwnie. Coraz więcej osób mieszkających w dużych miastach decyduje się na aranżacje, pozwalające na zwolnienie tempa i zbliżenie się ku naturze. Nic więc dziwnego, że styl rustykalny pozostaje wciąż w modzie. Pozwolisz sobie zatem na wniesienie do swojego domu odrobiny wiejskiego klimatu?

3

Głównym hasłem tego nurtu jest „Wygodnie, ale jak najbliżej natury” - ma być naturalnie, swojsko i przyjemnie. Przewodnim motywem jest drewno, najlepiej rodzimych gatunków, jak i materiały takie jak: kamień (np. piaskowiec) , ceramika, żeliwo, kute żelazo, a nawet i miedź. Drewniane podłogi i belki stropowe jako element dekoracyjny, niekoniecznie konstrukcyjny (jedno nie wyklucza drugiego), a także drewniane ozdoby pozbawione blichtru będą doskonałym wyborem. Zapach drewna, ciepłe tkaniny i rękodzieła, a także ich fani z pewnością odnajdą się w tym stylu!

1  
To kolejne proste w swej formie aranżacje oparte na wielu elementach dekoracyjnych. Musimy jednak pamiętać, że głównym celem stylu rustykalnego jest przede wszystkim ukazanie naturalności w rozmaitych odmianach. Traktujemy więc detale jako zbędne minimum, a główną uwagę skupiamy na naszej bazie. Po pierwsze paleta barw - pod uwagę bierzemy takie kolory jak: biel, zieleń, czerwień i naturalne odcienie drewna. Barwy powinny być jasne, tak by nie przytłaczały wnętrza. Najczęstszym wyborem okazują się białe ściany, ciekawie kontrastujące z meblami o wiejskim rodowodzie. Mają proste kształty, nieco toporne i ciężkawe. Im więcej połączeń - eklektyczne bądź klasycystyczne kredensy, secesyjne szafki, komody rodem z tradycyjnych dworków- tym większy autentyzm wystroju. A na jaką mieszkankę i Ty się skusisz?A na koniec przedstawiamy kilka założeń stylu rustykalnego, „dzięki którym wnętrze stanie się naszym królestwem” (źródło: deccoria.pl).
1. Drewno jako podstawowy materiał we wnętrzu.
2. Palety i skrzynki mogą służyć jako stoły, półki, krzesła i wiele innych.
3. Blask świec - jako najbardziej naturalne światło w pomieszczeniu. Powinno ich być w mieszkaniu jak najwięcej - zarówno dużych efektowych, jak i tych do podgrzewaczy, czy w ozdobnych latarenkach.
4. Podłogi stanowią element dekoracyjny. Najlepiej prezentują się malowane, przecierane podłogi
5. Meble to prawdziwe rękodzieło. Najczęściej wykorzystywane jest drewno z jesionu, i brzozy.
6. Bawmy się łączeniem styli.
7. Przełamujmy podniszczone drewno miłymi tkaninami, wełną, lnem, płótnem, czy adamaszkiem.
8. Przede wszystkim naturalne barwy - od zieleni do bieli, nadmorskich kolorów, błękitu i szarości.
9. Inspirujmy się techniką handmade, rękodziełami z najwyższej półki.
10. Postawmy na zieleń, kojarzy się ona z ekologią, a kolor ten uspokaja.

No Comments Yet.

Leave a comment

You must be Logged in to post a comment.